Studie Greenpeace odhalila nebezpečné látky v dětském oblečení mnoha značek, i světových

Vkládáme důležité informace z webových stránek společnosti GREENPEACE. Nejnovější studie ukázala, že mnoho výrobců dětského oblečení používá při výrobě materiály obsahující škodlivé látky jako jsou PFOA, ftaláty a další (jejich vysvětlivky a negativní účinky na zdraví člověka najdete v závěru článku). Víte skutečně, co obsahuje vaše oblečení a oblečení vašich děti? U našich výrobků si můžete být jistí, že žádné z těchto škodlivin neobsahují.
Následující článek byl převzat z: http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/Nova-studie-Greenpeace-odhalila-toxicke-priserky-v-detskem-obleceni/
Novinka – 15 ledna, 2014
Nebezpečné chemikálie jsou obsažené v dětském oblečení a botách světových oděvních značek včetně Disney, Burberry a Adidas, odhaluje nová studie Greenpeace.
Výsledky našeho nejnovějšího šetření jsou alarmující. Studie odhalila přítomnost nebezpečných chemikálií v oblečení dvanácti velmi známých značek: od ikonického výrobce dětského oblečení Disney, přes sportovní značky jako Adidas a dokonce i ve velmi luxusních značkách, jako je Burberry.Navíc se ukázalo, že jsou jen velmi malé rozdíly mezi množstvím nebezpečných chemikálií obsažených v oděvech vyrobených pro děti, které jsou přitom velmi zranitelné a citlivé na účinky těchto chemikálií, a množstvím v oblečení pro dospělé, které jsme odhalili v předešlých studiích.Je to noční můra pro rodiče, kteří se snaží pro své děti najít oblečení bez nebezpečných chemikálií. Tyto chemické „malé příšerky“ mohou být všude – v luxusních modelech i v módě levných řetězců. Značky musí přestat tyto „příšery“ používat.
Chemikálie v tričku i plavkách
U každé z testovaných značek jsme našli produkty, které obsahovaly nebezpečné chemikálie. Například plavky vyrobené firmou Adidas obsahovaly vyšší množství PFOA (1), než sama firma povoluje ve svém “Seznamu zakázaných látek” (2).  Látka s potiskem na dětském tričku Primark obsahovala dokonce 11 % ftalátů.(3) Současně látka nonylphenol ethoxylát (NPE)(4) byla nalezena v minimálně jednom produktu od každé z testovaných značek, ve velkém množství byla obsažena ve výrobcích značek Disney, American Apparel a Burberry. Mnoho z těchto chemikálií může mít po uvolnění do prostředí neblahý vliv na lidský reprodukční, hormonální, nebo imunitní systém.
Řešení existuje
Rodiče, milovníci módy i lokální komunity mohou pomoci zabránit této toxické noční můře. Musíme se postavit značkám, které znečišťují naše životní prostředí. Díky tomu, že se lidé na celém světě spojili, podařilo se přinutit některé značky k tomu, aby se přidaly k Detoxu. Mnoho z nich postupně zbavuje své produkty nebezpečných chemikálií, bezpečnější alternativy k těmto nebezpečným chemikáliím totiž existují.V Číně se na jedné straně spotřebuje nejvíce chemikálií, na straně druhé zůstává největším výrobcem textilu na světě. Proto Greenpeace vyzývá tamní vládu, aby pomohla zastavit používání nebezpečných látek v textilním průmyslu. Je nezbytné, aby zveřejnila seznam látek, které je třeba prioritně odstranit, a zároveň přiměla výrobce, aby netajili informace o používání a vypouštění chemikálií. Tyto kroky jsou předpokladem k eliminaci nebezpečných látek a transparentnosti v celém řetězci dodavatelů textilního průmyslu.
Studie A Little Story About the Monsters in Your Closet (Krátký příběh o příšerkách ve vašem šatníku) - Nejnovější výsledky testování nebezpečných chemikálií v oděvech dvanácti firem (Adidas, American Apparel, Burberry, C&A, Disney, GAP, H&M, Li-Ning, Nike, Primark, Puma and Uniqlo)
Poznámky:
(1) PFOA je iontová perfluorovaná sloučenina (PFC), která byla nalezena v životním prostředí i v odlehlých oblastech . Může být škodlivá pro reprodukční a imunitní systém jak během vývoje, tak i v dospělosti.
(2) Adidas Restricted Substance List – Seznam zakázaných látek ve výrobcích Adidas.
(3) Ftaláty jsou chemické látky často používané v textilním průmyslu, například k změkčení plastů v některých potiscích. Většina ftalátů je nebezpečná pro reprodukční systém, především u savců.
(4) Nonylfenol ethoxyláty (NPEs) je skupina chemických látek, které se v životním prostředí rozkládají na daleko toxičtější látky – nonylfenoly (NP), které jsou známé jako hormonální disruptory. Tyto látky zůstávají v životním prostředí dlouhou dobu a jsou biokumulativní – hromadí se v tkáních lidí a zvířat.

by admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>