Studie Greenpeace odhalila nebezpečné látky v dětském oblečení mnoha značek, i světových

Vkládáme důležité informace z webových stránek společnosti GREENPEACE. Nejnovější studie ukázala, že mnoho výrobců dětského oblečení používá při výrobě materiály obsahující škodlivé látky jako jsou PFOA, ftaláty a další (jejich vysvětlivky a negativní účinky na zdraví člověka najdete v závěru článku). Víte skutečně, co obsahuje vaše oblečení a oblečení vašich děti? U našich výrobků si můžete být jistí, že žádné z těchto škodlivin neobsahují.
Následující článek byl převzat z: http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/Nova-studie-Greenpeace-odhalila-toxicke-priserky-v-detskem-obleceni/
Novinka – 15 ledna, 2014
Nebezpečné chemikálie jsou obsažené v dětském oblečení a botách světových oděvních značek včetně Disney, Burberry a Adidas, odhaluje nová studie Greenpeace.
Výsledky našeho nejnovějšího šetření jsou alarmující. Studie odhalila přítomnost nebezpečných chemikálií v oblečení dvanácti velmi známých značek: od ikonického výrobce dětského oblečení Disney, přes sportovní značky jako Adidas a dokonce i ve velmi luxusních značkách, jako je Burberry.Navíc se ukázalo, že jsou jen velmi malé rozdíly mezi množstvím nebezpečných chemikálií obsažených v oděvech vyrobených pro děti, které jsou přitom velmi zranitelné a citlivé na účinky těchto chemikálií, a množstvím v oblečení pro dospělé, které jsme odhalili v předešlých studiích.Je to noční můra pro rodiče, kteří se snaží pro své děti najít oblečení bez nebezpečných chemikálií. Tyto chemické „malé příšerky“ mohou být všude – v luxusních modelech i v módě levných řetězců. Značky musí přestat tyto „příšery“ používat.
Chemikálie v tričku i plavkách
U každé z testovaných značek jsme našli produkty, které obsahovaly nebezpečné chemikálie. Například plavky vyrobené firmou Adidas obsahovaly vyšší množství PFOA (1), než sama firma povoluje ve svém “Seznamu zakázaných látek” (2).  Látka s potiskem na dětském tričku Primark obsahovala dokonce 11 % ftalátů.(3) Současně látka nonylphenol ethoxylát (NPE)(4) byla nalezena v minimálně jednom produktu od každé z testovaných značek, ve velkém množství byla obsažena ve výrobcích značek Disney, American Apparel a Burberry. Mnoho z těchto chemikálií může mít po uvolnění do prostředí neblahý vliv na lidský reprodukční, hormonální, nebo imunitní systém.
Řešení existuje
Rodiče, milovníci módy i lokální komunity mohou pomoci zabránit této toxické noční můře. Musíme se postavit značkám, které znečišťují naše životní prostředí. Díky tomu, že se lidé na celém světě spojili, podařilo se přinutit některé značky k tomu, aby se přidaly k Detoxu. Mnoho z nich postupně zbavuje své produkty nebezpečných chemikálií, bezpečnější alternativy k těmto nebezpečným chemikáliím totiž existují.V Číně se na jedné straně spotřebuje nejvíce chemikálií, na straně druhé zůstává největším výrobcem textilu na světě. Proto Greenpeace vyzývá tamní vládu, aby pomohla zastavit používání nebezpečných látek v textilním průmyslu. Je nezbytné, aby zveřejnila seznam látek, které je třeba prioritně odstranit, a zároveň přiměla výrobce, aby netajili informace o používání a vypouštění chemikálií. Tyto kroky jsou předpokladem k eliminaci nebezpečných látek a transparentnosti v celém řetězci dodavatelů textilního průmyslu.
Studie A Little Story About the Monsters in Your Closet (Krátký příběh o příšerkách ve vašem šatníku) - Nejnovější výsledky testování nebezpečných chemikálií v oděvech dvanácti firem (Adidas, American Apparel, Burberry, C&A, Disney, GAP, H&M, Li-Ning, Nike, Primark, Puma and Uniqlo)
Poznámky:
(1) PFOA je iontová perfluorovaná sloučenina (PFC), která byla nalezena v životním prostředí i v odlehlých oblastech . Může být škodlivá pro reprodukční a imunitní systém jak během vývoje, tak i v dospělosti.
(2) Adidas Restricted Substance List – Seznam zakázaných látek ve výrobcích Adidas.
(3) Ftaláty jsou chemické látky často používané v textilním průmyslu, například k změkčení plastů v některých potiscích. Většina ftalátů je nebezpečná pro reprodukční systém, především u savců.
(4) Nonylfenol ethoxyláty (NPEs) je skupina chemických látek, které se v životním prostředí rozkládají na daleko toxičtější látky – nonylfenoly (NP), které jsou známé jako hormonální disruptory. Tyto látky zůstávají v životním prostředí dlouhou dobu a jsou biokumulativní – hromadí se v tkáních lidí a zvířat.

Proč jsme se rozhodli pro import zboží ze Skandinávie

Rozdílu mezi oblékáním dětí u nás a ve Skandinávii jsem si všimla již předtím, než jsem sama otěhotněla. Děti ve Švédsku mají neobyčejně pestré oblečení se zajímavými detaily či vzory. Je slušivé, módní a děti si rády oblečení samy vybírají. U nás v České republice mi oblečení nijak inspirativní příliš nepřišlo, až na pár vyjímek, které byly zpravidla relatvině dost drahé. Když jsem potom sama sháněla ještě v době, než jsme znali pohlaví miminka (a ani tehdy jsme si nebyli jistí:), oblečení, doslova mě šokovalo, jak malý výběr barev u nás existuje. Typické spektrum bodýček, dupaček a overálků pro nejmenší se pohybuje čistě od světle růžové přes bílou a šedou k bledě modré. S věkem se pak světle růžová a modrá přibývají na sytosti, ale vrcholem nápaditosti se zdají být pro děvčátka oblečky značky Hello Kitty s podivným flitrováním a pro chlapečky přidané barvy typu khaki zelená a lahvově hnědá, na které je občas letadélko či traktor, přinejlepším mašinka. Mé zklamání ze sortimentu pro děti se stupňovalo. Když se nám pak narodila dcera a pár kusů oblečení jsme podědili ze Švédska, opět jsem viděla onen obrovský rozdíl a napadla mě myšlenka, že bych chtěla nejen své dceři, ale i všem českým dětem dopřát podobně úžasné, genderově nespecifikované barevné oblečení, které je bude bavit a bude se líbit rodičům i dětem. Proto jsem se rozhodla vyzkoušet, zda budou mít čeští rodiče o takové zboží zájem, a vydala se se svý partnerem na poměrně náročnou cestu internetového prodeje. Záleží tedy teď jen čistě na vás, milí zákazníci, zda cítíte podobnou potřebu oblékat své děti inspirativně, originálně a vkusně a stanete-li se příznivci námi zastoupených značek a našimi zákazníky. Za udělenou důvěru předem děkujeme. Lucie, Seif a naše dcera Amélie Selma